Povídání k turnaji od Zdeňka Jandy

Sobota 5.5.2012 nabídla šachově vyhladovělým hráčům možnost si zahrát Strážský rapid, který mnoho let organizuje Honza Malec. Tento turnaj se hraje i jako přebor Libereckého kraje. Předpověď počasí sice nabízela hezké počasí, ale poté, co jsem si na zahradě při práci zle pochroumal záda, jsem raději volil relaxaci u šachů. Děčínská účast byla slušná a vyžádala si použití 2 aut.

Naše sestava:

  Jméno   ELO
a) Sejkora Vlasta 2223
b) Janda  Zdeněk 2114
c) Marek Papay 1949
d) Černý Jakub 1744
e) Purkyt Jarda 1706
f) Babička Michal 1502

Statistika družstev byla zajímavá:

6 hráčů – Děčín (!) a Loko Liberec

5          - Desko Liberec

4          - Stráž p.R. a 1. Novoborský (otec a syn Kučerové a Liškové J)

3          - Česká Lípa, Zikuda Turnov a Tanvald

2          - Libštát

1 hráč – Krásná Lípa (Jirka Průdek), Sosnová (Lucka Jínová) a Frýdlant.

Klání se zúčastnilo celkem 39 hráčů.

Po hezké a uvolněné procházce kolem jezera a vypití kávičky se bez zdržení zasedlo k bojům:

1. Kolo :

Velké překvapení na úvod - Všetíček (1760) porazil Vltavského (2208), Kuba Černý zaznamenal úspěch s Luckou Jínovou, když v závěru neviděl, že pěšec h umožní projití pěšce g do dámy, čemuž Lucka nemohla nijak zabránit. Já jsem remizoval s Jardou Purkytem, Jarda hrál svou typickou hru (zanďoura) a jen čekal, co ze mne vypadne.  jsem to samozřejmě nevydržel, a v pozici, kdy Jarda byl zazděný, dámu měl na a7, jsem uspěchaně obětoval figuru za útok na f6. Jak už to tak bývá, jediné tahy slabší hráči spolehlivě najdou. Nakonec ve věžovce remíza. Michal prohrál s Vladykou, ostatní (Vlasta a Marek) vyhráli.

2. Kolo:

Vlasta se propracoval na 2. Desku - narazil na Jirku Průdka. Viděl jsem jen konec, Jirka nevydržel nápor Vlastových věží na 7. řadě a přišel Vlastův mat na h3 králi na h6. Marek prohrál s mladým Kučerou, Jarda prohrál s Luckou Jínovou, já sehrál zajímavou partii s Kubou, kdy Kuba jako bílý dobrovolně opustil sloupec „d“, já nalezl věží na d2 a sebral pb2, což mi zajistilo výhodu do koncovky, kterou jsem malým trikem vyhrál, Michal porazil Lišku staršího.

3. Kolo:

Vlasta na druhém stole porazil Dolanského (2095), já porazil Bradáče, kdy soupeř mi obětoval nekorektně hodně materiálu, Marek překvapivě prohrál s Trejbalem (1707), Jarda porazil Bradáče (1823) a Michal s Kubou se rozešli smírně.

4. Kolo (bylo to před polední pauzou):

Na 1. stole remizoval Vlasta s Maršálkem, na oběd přišel trochu nespokojený, svou pozici, kterou nedotáhnul ke zdárnému konci, hodnotil jako přivyhranou. Překvapivě prohrál Kuba (1744) s mladičkým Dolenským (1100), Michal vyhrál, polepšil si výhrou Marek. Já jsem hrál s Krťoušem, mladík nesehrál zahájení ambiciózně a v pozici, kdy jsem se chystal na strategický souboj, mi nabídnul plichtu. Dumal jsem, co s nabídkou - pozice se mi líbila, ale přede mnou dlouhý boj s nejistým výsledkem. Nakonec zvítězila vidina brzkého oběda. :-)

Průběžný stav po 4. kole:

3) Sejkora

8) Janda

23) Marek Papay

27) Purkyt

28) Babička

31) Jakub Černý

5. Kolo:

Po dobrém řízečku, procházce po okolí a nezbytné kávičce jsme zasedli k dalším bojům. Vlastovi na druhém stole se partie s Kadeřábkem hrubě nevydařila, nechal si zcela zavřít věž na h3, která si do konce partie nezahrála, a přišel zákonitý trest. Já hrál s Vltavským, udržoval jsem si mírnou převahu, získal dokonce pěšce, ale v koncovce 4 pěšců proti třem při jedné figuře není lehké s 1 min. realizovat, takže remíza. Marek porazil Hajného a propracovává se vzhůru, v dalším děčínském souboji porazil Jarda Michala.

6. Kolo:

Na třetím stole remizoval Vlasta s Braunem, já na 6. stole jsem dostal za soupeře Břéťu dalekého. Několikrát jsem s ním poslední léta prohrával, teď jsem to chtěl změnit. Partie se mi povedla. Získal jsem dvojici střelců proti 2 jezdcům Břéti. Soupeřovy figurky postrádaly koordinaci, vytvořil jsem matovou síť kolem bílého krále na h1 a moje věž na a2 neustále vytvářela matové hrozby. Získal jsem materiální výhodu, kterou jsem bez obtíží realizoval. Marek zaznamenal třetí výhru za sebou, Kuba a Jarda prohráli (Kuba s mladým Sýkorou), Michal porazil Kočího (1627).

7. Kolo:

Co čert nechtěl, na třetím stole na mě vyšel Vlasta (můj třetí z Děčína). Partie to byla zajímavá, jen ve střední hře jsem přehnal optimismus - obětoval jsem pěšce s tím, že po šachu dámou vyšachuji věž. V poslední chvíli jsem si všimnul, že šachující dámu by mi sebrala druhá věž. Tohoto pěšce již Vlasta uplatnil. Marek remizoval se Sýkorou starším, Jarda s Michalem hráli vedle sebe a svorně prohráli, Kuba remizoval.

8. Kolo:

Na třetím stole Vlasta prohrál s mladým Kučerou, partii hodnotil jako nevydařenou, já na 5. stole jsem hrál černými proti Ondrovi Sýkorovi. Zahájení jsem bez problémů vyrovnal, získal dokonce pěšce, ale nepokračoval jsem dobře, Ondra měl najednou o pěšce víc. Když jsme měli oba 1 min, tak jsem vyvolal v pozici zmatek - získal volného pěšce, ale přes moji snahu to dospělo k remíze do holých králů. Vedle sedící Marek porazil syna Ondry, v opětovném děčínském duelu porazil Jarda Kubu, Babička zaznamenal bod - kontumací. :-)

9. Kolo:

Marek brzo remizoval s Kadeřábkem (kterému to nakonec stačilo ke 3. místu) , Vlasta porazil Bradáče, já celkem bez obtíží Blaháčka, Michal remizoval s Krťoušem st., Jarda a Kuba prohráli.

Konečné pořadí udává připojená tabulka, spokojeni můžeme být já, Vlasta i Marek, Jarda a Michal hráli maximum, Kuba by na tento turnaj jistě nejraději zapomněl. Uvidíme za týden, jak jsme se rozehráli na memoriál Antonína Drvoty v rapid šachu, který se hraje jako ústecký KP. Budeme mít možnost porovnat účast v libereckém a ústeckém kraji, můžeme porovnat i sílu obou turnajů.

Poznámkami opatřil Zdeněk Janda

Diskusní téma: Povídání k turnaji od Zdeňka Jandy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek